sobota, 11 lutego 2012

ciekawostni na temat fizyki

Leonardo da Vinci znany jest jako genialny renesansowy malarz, rzeźbiarz, inżynier i muzyk. Przez całe swoje życie prowadził notatki i dokumentację swoich pomysłów i wynalazków. Całość manuskryptów liczy 1200 stron i co najmniej drugie tyle korespondujących z nimi szkiców i rysunków.
Nie sposób krótko wymienić wszystkie pomysły. Zajmował się prądami morskimi, obmyślił urządzenia do mierzenia siły wiatru i prędkości statków, badał lot ptaków, wśród jego szkiców jest szkic prasamolotu. Zapoczątkował rozwiązywanie najprostszych zagadnień statycznych, takich jak znajdowanie wypadkowej kilku sił czy rozkładanie danej siły na siły składowe. Wprowadził koncepcje momentu statycznego. Zastanawiał się nad pracą belek zginanych, rozporem łuków, teorią równi pochyłej.
Leonardo da Vinci uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę szukał sposobów praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Wśród jego projektów można wymienić: łódź podwodną, śmigłowiec, maszyny łatające, spadochron, strój płetwonurka, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami (model przedstawiony jest powyżej), rozmaite koparki, dźwigi i całą masę innych urządzeń i budowli jak chodźby kamiennego mostu łukowego o rozpiętości 600 metrów.
Większość tych wynalazków nie mogła być zrealizowana w jego czasach, a niektóre z jego projektów zostały zbudowane dopiero po 400 latach. Brak realizacji projektów wynikał częściowo z charakteru Leonardo. Cechowała go zmienność zainteresowań i brak uporu. Gdy wynik badań naukowych zarysował się dostatecznie to na ogół zafascynowała go nowa myśl i porzucał dal niej aktualne zajęcie.
W kwietniu 2004 roku w Muzeum Nauki we Florencji, miejscu urodzenia Leonardo da Vinci wystawiono model automobilu wykonanego na podstawie szkiców pochodzących z jego słynnych notatników. Prymitywny z wyglądu pojazd, przypominający raczej wózek, ma napęd sprężynowy. Prawdopodobnie został zaprojektowany, żeby zabawiać znakomitych gości podczas dworskich przyjęć. Eksperci przekonują, że był to pierwszy na świecie pojazd, który dysponował własnym napędem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz